Квіти

Стригти чи не стригти? Про літню обрізанні петунії

Мабуть, всі досвідчені квітникарі знають, що до середини літа кущі петунії ізрастаются, втрачають свою форму і декоративність. Щоб відновити кущ і простимулювати нову хвилю цвітіння, потрібно всього навсього провести омолоджуючу стрижку – обрізати всі пагони, залишивши приблизно 1/3 довжини. Через пару тижнів петунія обросте заново і знову порадує рясним цвітінням.

Крейзитуния Фантом містичні права через 2 тижні після омолоджувальної обрізки (фото автора)Крейзитуния Фантом містичні права через 2 тижні після омолоджувальної обрізки (фото автора)Начебто все просто, але, як і скрізь, є нюанси. Петунія проходить кілька етапів життєвого циклу: сіянець (або селери) – молодий кущик – зрілий кущ (пік цвітіння) – старіючий кущ. На старіючих кущах пагони стають грубими, цвітіння помітно слабшає, квіти дрібнішають, перестає рости молода поросль.

Саме на цьому етапі і виробляють омолоджуючу обрізку. На цьому етапі потрібно омолоджуюча обрізка (фото автора)На цьому етапі потрібно омолоджуюча обрізка (фото автора)Але етап старіння не обов’язково настає в середині літа, іноді він може наступити раніше, іноді – набагато пізніше. Це залежить, в першу чергу, від умов, в яких ростуть ваші петунії, і від особливостей вирощуваних сортів.

Тому не потрібно, озброївшись секатором або ножицями, бездумно бігти шматувати свої петунії тільки тому, що в інтернеті всі садові блогери закликають зробити це в липні. Спочатку подивіться на свої кущики. Якщо вони рясно цвітуть і чудово тримають форму, ця процедура в даний момент зовсім необов’язкова.

Петунія Veranda Yellow в середині липня. Цілком очевидно, що стрижка їй поки не потрібна (фото автора)Петунія Veranda Yellow в середині липня. Цілком очевидно, що стрижка їй поки не потрібна (фото автора)Існує безліч сортів петунії, які зовсім не потребують омолоджувальної стрижці, добре ростуть і цвітуть до самих морозів.

Але це в тому випадку, якщо вони посаджені в достатній обсяг грунту і регулярно отримують підживлення. Так, наприклад, я ніколи не обрізаю петунії серії Бланкет, багато сортів сурфіній і литлтуний. Деякі сорти сортосерии Фанфаре теж здатні обходитися без стрижки.

Жодного разу не стрижена петунія Fanfare White (минулорічне фото автора)Жодного разу не стрижена петунія Fanfare White (минулорічне фото автора)В групі кущових петуній не вимагають обрізки генетично компактні сорти, наприклад, такі, як Лімбо або Пикобелла. На фото нижче мої Бланкеты станом на середину липня. Ці гіганти ще навіть не розрослися до кінця – яка тут може бути стрижка! Петунії сортосерии Бланкет (фото автора)Петунії сортосерии Бланкет (фото автора)Не буду стригти і ці кульки-литлтунии, так як знаю, що до глибокої осені вони залишаться такими ж красунями.

Литлтунии Blue vein і Pink vein (фото автора)Литлтунии Blue vein і Pink vein (фото автора)А ось крейзитунию Монстрик я нещадно обкорнала. Як правило, всі крейзитунии палкастые і погано тримають форму, тому Монстрика за сезон стрижу два рази.Мій Монстрик перед стрижкою Той же Монстрик після стрижки (фото автора)Мій Монстрик перед стрижкою Мої сурфінії до вересня нарощують півтораметрові батоги і виглядають дуже навіть привабливо.

Без обрізки. З обрізанням вони б так не розрослися.Втім, Тайдалы я теж рідко обрізаю.

Тайдал вейв Сільвер на початку вересня минулого року (фото автора)Тайдал вейв Сільвер на початку вересня минулого року (фото автора)Омолоджуюча стрижка – справа хороша, але не завжди необхідне. Якщо бачите, що ваша петунія изрослась, або не подобається вам форма куща – ріжте. Наприклад, я вже другий раз обрізала сорт Pink Tea morn – ніяк не хоче розростатися, жене відразу грубі здерев’янілі пагони з мізерним цвітінням.

Можливо, це особливість сорту – не знаю, вирощую її вперше. У минулому році з серії Tea у мене був сорт White Purple, який чудово ріс і рясно цвів без всяких обрізок. Але, як видно, навіть у рамках однієї сортосерии все індивідуально.

Торішня петунія Tea White Purple обійшлася без стрижки (фото автора)А це інший сорт серії Tea – Pink morn. Різниця відчутна (фото автора)Pink Tea morn після другої обрізки за сезон (фото автора)Торішня петунія Tea White Purple обійшлася без стрижки (фото автора)Якщо проводите обрізку, то не забувайте дотримуватися простих правил:1. Дезінфікуйте інструмент після стрижки кожного куща, щоб уникнути перенесення можливих захворювань.

2. Проводите обрізку у вечірні години.3.

Очищайте підстрижений кущ від сухих або пожовклого листя і пагонів.4. Взрыхлите грунт навколо рослини, щоб забезпечити доступ кисню до коренів.

5. На наступний день після обрізки підгодуйте добривом з підвищеним вмістом азоту для стимулювання росту зеленої маси. Прекрасно підійде сечовина.
І нехай ваші квіти радують вас і оточуючих до глибокої осені!Залишайтеся на каналі, завжди рада новим передплатникам і просто читачам!

Related posts

Leave a Comment